10 przykazań optymisty

optimist, stres, blog, rules

Zawsze od czegoś zacząć trzeba. Czasami niezbędne są konkretne reguły. Żeby było łatwiej, po prostu. Podobnie jest z pozytywnym nastawieniem. Cały czas uparcie twierdzę, że optymizmu można się nauczyć. Ja dałam radę, Ty też możesz. Pomyślałam, że fajnie byłoby stworzyć specjalny dekalog dla wszystkich optymistów (również dla tych dopiero aspirujących do tego tytułu). Jak pomyślałam tak zrobiłam, a oto produkt finalny. To co, poczytasz?

 

Psst! Jeżeli spodobał Ci się ten tekst, może polubisz mnie na fejsie (klik)? Dzięki temu będziesz wiedział o wszystkich pozytywnych rzeczach. No i wiesz, tak ładnie Cię proszę.

 

1.  Walcz ze stresem
Stres jest największym wrogiem optymisty! Potrafi całkowicie pozbawić Cię energii i zadowolenia. Ja wiem, czasami delikatny stresik potrafi zmotywować do działania, ale ścisk żołądka, bóle brzucha i trzęsące się dłonie już nie są fajne. Dlatego na blogu ogłosiłam wojnę ze stresem i zrobię wszystko, by go zwalczać. Nie pozwól na to, by nadmierne zamartwiane się zniszczyło Twoje plany i marzenia.

 

2. Bądź wdzięczny
Każdy z nas, nawet będąc w trudnym momencie swojego życia, ma za co dziękować. Pomyśl tylko, ile pięknych rzeczy Cię spotyka. Masz dach nad głową, rodzinę, przyjaciół i pracę. Uwierz mi, to jest luksus. Spróbuj poczuć radość z tych najdrobniejszych spraw. Zapach kawy o poranku, krótki spacer z psem czy też telefon od troskliwej mamy. Hej, czy Ty wiesz jakim jesteś szczęściarzem? Spotykają Cię dobre rzeczy w życiu, doceń je. A jeżeli akurat teraz Ci się nie układa, coś się psuje a Ty jesteś nieszczęśliwy, to tym bardziej powinieneś się cieszyć. Wiem jak to brzmi, ale zanim na stałe uzyskam status głupiej blondynki, pomyśl. Jesteś teraz bogatszy w doświadczenie i emocje. Być może lepiej poznałeś siebie, może uczysz się na błędach. To dobrze.

 

3. Podaruj innym uśmiech
To takie proste! Uśmiechnij się do obcego człowieka w tramwaju. Zagadaj do Pani Jadzi z warzywniaka. Powitaj ukochaną osobę uśmiechem. Bo wiesz, jeden Twój uśmiech może odmienić czyjś dzień.

 

4. Bądź dla siebie dobry
Jest taka jedna osoba, która nigdy Cię nie opuści. Z tą osobą spędzisz całe życie. Tak, tak, to Ty sam. Jesteś na siebie skazany i właśnie dlatego powinieneś pokochać samego siebie. Dlatego bądź dla siebie dobry. Zadbaj o ruch, odżywiaj się zdrowo i zwyczajnie dbaj o siebie. Przecież jesteś naprawdę ważny. Poza tym, nie licz na to, że inni ludzie będą Cię lubić, jeżeli nawet Ty tego nie zrobisz. Traktuj dobrze samego siebie i wymagaj tego od innych.

 

5. Zaakceptuj siebie
Ten punkt jest ściśle powiązany z poprzednim. Zrozum, nie jesteś chodzącą perfekcją i nigdy nie będziesz. Mało tego, po co miałbyś być idealny? Wyobrażasz sobie, jak nudne wtedy byłoby życie? Oczywiście, zawsze warto próbować zmieniać to, co Ci się nie podoba, ale nic na siłę. Nie jesteś modelką z Photoshopa, by wyglądać idealnie. Nie jesteś księżniczką Disneya, nie musisz mieć krystalicznie czystego charakteru. Zawsze będziesz miał jakieś wady, więc spróbuj się z tym pogodzić i pozwól sobie na szczęście.

 

6. Nie porównuj się z innymi
No bo po co? W czymś Ci to pomoże? Sprawi, że będziesz szczęśliwszy?

 

7. Szukaj pozytywów
Życie to jedna wielka okazja, wystarczy to zauważyć. Nawet poranne korki mogą przynieść coś dobrego. Być może w tym czasie wpadniesz na ciekawy pomysł, nauczysz się czegoś nowego albo postanowisz przerzucić się na komunikację miejską. Ciężko jest znaleźć pozytywne strony w swoich niepowodzeniach, ale gdy się tego nauczysz, będzie Ci po prostu łatwiej.  

 

8. Pokochaj
Osobę, zwierzaka albo jakąś aktywność. Pozwól sobie na zaangażowanie. Bo wiesz, to może przynieść Ci szczęście. Gdy pokochasz swoją pracę, codzienne życie będzie łatwiejsze. Jeżeli znajdziesz sobie hobby, będziesz miał więcej powodów do radości. Po prostu, pokochaj COŚ.

 

9. Zaufaj
Przedostatni i chyba najtrudniejszy punkt. Zaufanie to jedna z najcenniejszych rzeczy w dzisiejszym świecie. Tak trudno jest je zdobyć, a stracić można w mgnieniu oka. Mimo wszystko, spróbuj zaufać w czyjeś czyste intencje. Uwierz w to, że nie wszyscy chcą Cię oszukać i zranić. Pozwól sobie na ten luksus i zaufaj komuś. Nie ślepo, może nie od razu. Ale nie skreślaj nikogo, spróbuj dać szansę. No i najważniejsze, pamiętaj o tym, że nie ma sensu karać „nowych” ludzi, za błędy tych, którzy byli kiedyś.

 

10. Twoje przykazanie
Nie byłabym prawdziwą blogerką, gdybym nie dopuściła do głosu czytelników. Z pewnością masz własny sposób na optymizm. Podziel się nim z nami. Moim osobistym punktem jest pozwalanie sobie na porażki. Zawsze chciałabym robić wszystko perfekcyjnie, ale tak się nie da. Wiele pracy włożyłam w to, by zaakceptować niedoskonałości. Ale było warto, bo dziś z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć – jestem szczęśliwa

 

A Ty? Czy jesteś szczęśliwym człowiekiem?

 

Pozdrawiam,

Martyna

Ps. Pamiętaj o polubieniu na facebooku! Bardzo, bardzo proszę!